Anasayfa
Hakkımda
Diyet
Hizmetlerimiz
Blog
Başarı Hikayeleri
İletişim

info@tubacetinel.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


0-6 ay bebek beslenmesi
Büyük heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza alana kadar ve sonrasında gerek sizin gerek bebeğinizin beslenmesinde kafanızı karıştıran bir çok bilgi duyacaksınız. Bebeğinizin ilk 6 ayda beslenmesi nasıl olmalı? Birlikte bakalım.

Artık herkesin ezbere bildiği en temel önerimiz ilk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemenizin yeterli olacağıdır. İshal gibi bebeğinizin su kaybettiği durumlar haricinde anne sütü bebeğin su ihtiyacını da karşılayacaktır, su verilmesi gereken durumlarda, kaynatılıp soğutulmuş su verilebilir.

Peki ilk 6 ay yetecek anne sütü neden bu kadar mucizevi?

Doğumdan hemen sonra, kolostrum dediğimiz daha koyu renkte salgılanan süt bebeğinizi sarılıktan korur ve bağışıklığının güçlenmesini sağlar. Protein açısından zengindir.

3. Haftadan sonra olgunlaşan süt, yüksek yağ içeriği ile beyin gelişimini destekler, inek sütünde bulunan alerjenleri içermez. Bebeğinizin henüz gelişmemiş sindirim sistemi için en uygun besindir. Anne sütündeki vitamin ve minerallerin kullanılabilirliği yüksektir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ilerde kronik rahatsızlığı yakalanma riski daha düşüktür, bilişsel zeka puanlarının daha yüksek olduğu araştırmalarda belirtilmiştir. Ayrıca bebeğin çene ve diş gelişmesinde önemli rolü vardır. Anne sütü aynı zamanda anneyi meme ve over kanserinden korur, kısa zamanda eski kilosuna ulaşmasına yardımcıdır ve anne bebek arasında duygusal bağ kurulmasını sağlar.

Anne sütünü bekletmeniz gereken durumlarda oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, dondurucuda ise 3 ay saklayabilirsiniz. 

Anne sütünü nasıl arttırırız ?

En önemlisi yeterli su tüketmenizdir. Anne karbonhidrat, yağ ve protein ihtiyacını karşıladığı dengeli bir beslenme ile özellikle bol yeşil sebze tükettiğinde bebeği için yeterli süt sağlayabilir. Ayrıca bilimsel olarak rezenenin süt salınımına olumlu etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam etmenizi öneriyoruz.

TUBA ÇETİNEL
Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba ÇETİNEL'in web sitesi, çok yakında burada sağlıklı beslenmeyi, kilo kontrolünü ve fit bir görünüme sahip olmak için yapmanız gerekenleri paylaşacağım.


BENİ TAKİP EDİN!