Anasayfa
Hakkımda
Diyet
Hizmetlerimiz
Blog
Başarı Hikayeleri
İletişim

info@tubacetinel.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


Fazla kilo ile hamile kalanlarda beslenme
Fazla kilolarınız ile barışıksınız ya da bu kilolardan kurtulmak için diyete başladınız, artık kararlısınız. Ancak bu süreçte bir süpriz ile gebe kaldığınızı öğrendiniz. Üzülmeyin gebelikte kilonuzu koruyabilirsiniz.

Gebelikte önerdiğimiz kilo alımı genelde 9-12 kg olsa da eğer fazla kilo ile hamileliğe başlıyorsanız bu kiloyu 7-8 kg civarında tutmak sağlıklı olacaktır (ikiz gebeliklerde bu durum değişir :) ) Bunu detaylandıracak olursak ; gebeliğin ilk 3 ayında kilo almanıza gerek yoktur, hatta sabah bulantıları ve iştah kayıpları ile kilo kayıpları eğer bebeğinizin sağlığı yerindeyse, endişenmenize gerek olmayan bir durumdur. Diğer yandan gebelikte ödem sorunu sıklıkla karşılaştığımız bir durum olduğundan sağlıklı beslenme ile bir süre ödem kaybı yaşayabilirsiniz. Eğer sizi tehlikeye sokacak bir kiloda gebe kaldıysanız ilk 6 ay kilo kaybı diyetisyen kontrolünde sağlanabilir son 3 ay ise kilonuzu koruyabilirsiniz.

Bu süreçte yapmamanız gereken şey kalorilik diyetler olacaktır, sizin tahlillerinizi, bebeğinizin durumunu, kullandığınız ilaçları vb bilmeden yazılmış internette gördüğünüz bir diyeti uygulamayın, ancak tabi ki önerileri dikkate alabilirsiniz. Bu süreçte yanlış inanışlardan biri iki kişilik beslenmeniz gerektiğidir. Siz ve bebeğiniz için gerekli besin ögesi almak ve depolarınızı doldurmak yeterli olacaktır. Az yemenizden daha tehlikeli olan şey fazla fazla beslenmenizdir. Bu durum gestasyonel diyabet başta olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle basit şekerlerden, beyaz undan uzak durun, hekiminiz kontrolünde egzersiz yapın. 

Örneğin; çok sağlıklı olduğu varsayılan portakal suyu, yüksek şeker içeriği ile kan şekeri dengenizi bozabilir. Bu da sadece sizi değil bebeğinizin doğum ağırlığını, ileride yaşayacağı kronik sorunları etkileyebilir. 

Kahvaltıda poğaça,börek,simit tüketimini sınırlayın, tah tahıllı ekmek terih edebilirsiniz, kepekli ürünlerden demir emilimini etkileyeceği için uzak durun

Tatlı ihtiyacını, eğer sağlık sorununuz yoksa muhallebi gibi sütlü tatlılardan ya da kuru meyvelerden sağlayın

Kızartmalardan uzak durun, hem kilo almanızı engeller hem de bu süreçte karşılaştığınız mide sorunlarına karşı önlem olur

Hekiminizin önerdiği vitamin desteklerini kullanın, bu destekler ile yine bebeğinizde oluşacak sağlık sorunlarını( nöral tüp defekti gibi) önlemiş olursunuz.

Ve son olarak su tüketiminize dikkat edin. 

TUBA ÇETİNEL
Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba ÇETİNEL'in web sitesi, çok yakında burada sağlıklı beslenmeyi, kilo kontrolünü ve fit bir görünüme sahip olmak için yapmanız gerekenleri paylaşacağım.


BENİ TAKİP EDİN!