Anasayfa
Hakkımda
Diyet
Hizmetlerimiz
Blog
Başarı Hikayeleri
İletişim

info@tubacetinel.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


2 HAFTADA KAÇ KİLO VERİRİZ?
Danışanlarımız tarafından en çok merak edilen soru şüphesiz belli bir sürede kaç kilo verebileceğimiz oluyor. Şimdi bunun cevabına birlikte bakalım.

Bizim gözümüzden bu soruyu yanıtlamak sizleri daha iyi aydınlatır diye düşünüyorum. 65 kg olan 4 kişi hayal edelim ve bu kişilerin hepsi diyete başlasın.  Ancak 2 haftada sırasıyla 0, 1, 2, ve 3 kilo kaybı olsun. Bu farklılığın olası sebeplerini nedenleriyle açıklayalım


Hiç kilo veremeyen birey: Büyük olasılıkla diyete tam uyduğunu düşündü, ancak 1300 kalori ile zayıflayabilecekken önemsemediği minik kaçamaklar yüzünden günlük 1700 kalori aldı ya da egzersiz yapmadığı için toplam enerji harcamasını arttırmadığından yine enerji açığı oluşmadı ve kilo veremedi. Diyete uyabildiniz mi sorusunun cevabı uymaya çalıştım olan bireyler çoğunlukla bu grupta oluyor. Çünkü ya diyete uymuşuzdur ya da kaçamak yapmışızdır. (örneğin biraz kızartma yedim, birkaç kaşık pirinç pilavı aldım, çekirdek de mi yemeyecektim? gibi)

1 kg veren birey: Bu bireyler hiç kilo veremeyen bireylerin yaşadığı sorunları yaşabildikleri gibi tamamen diyete uymuş olan bireylerden oluşabiliyorlar. Burada ise sebep çoğunlukla bu bireylerin zaten hayatları boyunca diyette olup ekstra az kalorili beslenmesi olabiliyor. Sağlıklı beslenmeye başladıklarında vücut metabolizma hızından dolayı bekledikleri etkiyi veremiyor.

2 kg veren birey: Bana göre sağlıklı olan gruptur. Kilosu ideale yakın olduğu için beklediğimiz gibi kilo vermiştir. Diyete tam uyduğunu düşündüğüm bireylerdir.

3 kg veren birey: Son grup olan fazla kilo veren bu bireylerin aslında kapasitelerinin üstünde kilo vermelerinin sebebi daha önce çok kalorili beslenmeleri ya da çok hareketsiz olmalarıdır. Birden diyete başlamaları, hareket etmeleri gibi olumlu durum değişikliği ile güzel sonuç almışlardır.

Tüm bu değişikliklerin dışında her kişi sağlık sorunları ile, genetik yapı ile birbirinden çok farklı olduğundan kilo verme hızı kişiden kişiye değişir. Burada kendi sınırınızı zorlamanız, ve sonuca sizi ulaştırabilecek ivmede ve sürdürülebilirlikte ilerlemeniz önemlidir.

Son olarak bir diğer sık karşılaştığımız soru; kilo vermem durdu mu ? Bİreyler 40, 50, hatta 60 kg verdiklerinde bile kilo vermek durmadan ilerleyebiliyorsa biz 5 kg verdiğimizde kilo vermek durmaz. Ya biz diyete ilk baştaki motivasyon ile olduğu kadar azimle yaklaşmıyoruzdur ya da vücut mevcut beslenme ve egzersiz durumuna alışmıştır.

TUBA ÇETİNEL
Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba ÇETİNEL'in web sitesi, çok yakında burada sağlıklı beslenmeyi, kilo kontrolünü ve fit bir görünüme sahip olmak için yapmanız gerekenleri paylaşacağım.


BENİ TAKİP EDİN!