Anasayfa
Hakkımda
Diyet
Hizmetlerimiz
Blog
Başarı Hikayeleri
İletişim

info@tubacetinel.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


Okul çağındaki çocuklar için 5 sağlıklı beslenme önerisi
Okul çağındaki çocuklar için 5 sağlıklı beslenme önerisi

1.Kahvaltı en önemli öğündür.Çocuğunuz gece boyu süren açlık sonrası en çok sabah beslenmeye ihtiyaç duyar.Kahvaltı yapmak,derslerde konsantrasyon sağlar,uyku ve yorgunluk halinden uzak tutar,çocuğunuzun gün boyu daha aktif kalmasını sağlar.Ayrıca yapılan çalışmalarda kahvaltı yapmanın obezite riskini azalttığı görülmüştür.
2.Ara Öğün tüketimi,iştahsız çocuklar için bir öğünde alması gereken enerji yükünü hafifletir.Obezite problemi olan çocuklar da ise açlığı kontrol altına almayı sağlar.Ancak ara öğün içeriğine dikkat ! Beslenme çantalarında özellikle hamurişi,çikolata vb yiyecekler yerine kuru meyve,ceviz,süt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih ediniz.
3.Tahılların günümüzde tehlike olarak algılanarak,özellikle kilo problemi olan çocukların beslenmesinden tamamen çıkarılması yapılan yanlışlardan biri.Tahıllar;kompleks karbonhidrat kaynağı olarak diyetimizin önemli kısmını oluşturur.Tam tahıl grupları B12 vitamini dışındaki B grubu vitaminlerinden zengindir.Bu özelliği ile çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel sağlığını destekleyerek güçlendirirler.Lif içeriği yüksek olan bu besinler bağırsak hareketlerinin düzgün olmasını sağlar. Çocuğunuzun öğünlerinden tam tahılları(bulgur,esmer pirinç,buğday,karabuğday,tam tahıllı ekmek)eksik etmeyiniz.
4.Fast Food ürünleri yasaklayarak ödül olarak vermek yerine çocuğunuz için pizza,hamburger gibi yiyecekleri sağlıklı hale getirerek tüketmesine izin verin.Tam buğday hamburger ekmeği ve ızgara köfteyle hazırlayacağınız hamburger yanına fırında elma dilim patates ve 1 kutu ayran güzel bir alternatif olacaktır! 5.Şekerli yiyecekler boş enerji kaynaklarıdır.Çocuğunuzun kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açar.Ayrıca çocuğunuzun tatlı tada alışmasına sebep olarak diyabet ve obezite gibi hastalıklara zemin hazırlar.Çocuğunuzun tatlı ihtiyacını meyve,bal,pekmez,tarçın gibi yiyeceklerden yardım alarak karşıyabilirsiniz
TUBA ÇETİNEL
Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba ÇETİNEL'in web sitesi, çok yakında burada sağlıklı beslenmeyi, kilo kontrolünü ve fit bir görünüme sahip olmak için yapmanız gerekenleri paylaşacağım.


BENİ TAKİP EDİN!